Procenträkning är inte det enklaste. En intressant undersökning från Finansinspektionen visar att många vuxna har svårt att göra ganska enkla uträkningar, och att begrepp som ränta och inflation och sambandet däremellan är svåra att förstå.

Med det i bakhuvudet är det kanske inte så konstigt, men beklagligt, att en tredjedel av dem som Collectum frågade i sin Pensionsbarometer, svarade att avgifterna inte har speciellt stor betydelse för tjänstepensionen.

Tänk att du ska ”köpa” en miljon om ett år och priset är antingen 3 000 kronor eller 10 000 kronor, vilken miljon skulle du välja?

Du får samma möjlighet att ”köpa” miljonen men med leverans först om 30 år och det totala priset är antingen 90 000 kronor eller 300 000 kronor, vilket väljer du då?

Prisskillnaderna i exemplen ovan motsvarar en årlig avgift på 0,3 procent respektive 1,0 procent vilket inte är ovanlig skillnad mellan exakt samma fonder beroende på om de är upphandlade eller inte.

Jag har så klart förenklat räkneexemplen ovan, hade jag dessutom tagit hänsyn till förväntad real avkastning hade skillnaden blivit ännu större.

Du som har ITP kan ändå vara nöjd, för du har redan billigare miljoner än många andra: Men varför inte försöka krama ur ytterligare tusenlappar genom att flytta slantarna till de nya upphandlade produkterna:-). På Rådgivningstjänst.se kan du få råd kring din tjänstepension och scrollar du ner där kan du själv räkna ut priset på din kommande miljon.

Trevlig helg!