Varje år utbildar vi cirka hundra förtroendevalda försäkringsinformatörer. Målet med utbildningen är inte att de ska bli sakexperter inom pension och försäkring, däremot ser vi gärna att de blir experter på att vägleda kollegor och veta var man hittar mer information. Kursen för försäkringsinformation består av två delar där de två första dagarna består av mycket fakta och grupparbeten i olika former.

I samarbete med nätverket Gilla Din Ekonomi använder vi kursledare från Pensionsmyndigheten, Collectum, Minpension, AFA Försäkring samt Alecta som delar med sig av sin kunskap på ett roligt och engagerat sätt. Del två av kursen består till största delen av olika studiebesök hos ovanstående aktörer där det blir lite gott och blandat i form av både repetition och lite nytt.

Mellan de två kurstillfällen är tanken att försäkringsinformatörerna ska genomföra någon typ av pension- och försäkringsaktivitet för sina kollegor, som de sedan kan berätta för oss andra vid det andra kurstillfället.

På bilden ovan ser ni ett härligt gäng som sedan oktober, då de gick del ett av kursen, genomfört följande aktiviteter på sin arbetsplats:

  • Profilerat sig som försäkringsinformatör genom att berätta för kollegorna om sin roll och vad man kan hjälpa till med.
  • Beställt material att vidarebefordrat till kollegorna.
  • Möten – både formella med hjälp av sitt fackförbund eller hållit själva, samt informella möten i fikarummet.
  • Tipsat om till exempel rådgivningstjänsten och minpension.se
  • Använt sin egen situation som utgångspunkt, till exempel en som hade fel lön anmäld till Collectum informerade sin kollegor att kolla efter lite extra.
  • Använda Intranätet till att kommunicera och lämna tips.
  • Prata ihop sig med HR-avdelningen.
  • Skicka mejl med tips på verktyg och länkar till relevanta aktörer.
  • Målgruppsanpassa informationen – till exempel vara med på möten med nyanställda och berätta om tjänstepensionen.

Det är ju fantastisk kul att höra vilken febril aktivitet det är ute på de arbetsplatser som har en förtroendevald försäkringsinformatör, och det finns säkert massa ytterligare idéer. Så sitter du och trycker på något som du med framgång genomfört så får du gärna dela med dig till oss andra, antingen direkt här i kommentarsfältet eller på vår facebooksida. :-)