I dagarna ringlar en snäll röd orm genom Sverige! Det är Collectum som i värdebeskeden skickar ut 1,8 miljoner goda nyheter till alla privatanställda tjänstemän med ITP. Enligt prognosen för framtiden får vi tjänstemän i genomsnitt 6 200 kronor i tillskott från tjänstepensionen att läggas till den allmänna pensionen.

Tjänstepensionens värde är stort för alla så klart, men hur stor den blir i kronor och ören skiljer sig väldigt mellan de med lägre inkomster och de som är högavlönade. Eftersom det finns ett tak för intjäning i den allmänna pensionen blir kompletteringen från ITP högre för dem som tjänar över taket på 7,5 inkomstbasbelopp än dem som har lön under.

Saker och ting förändras, om inte annat blir de flesta av oss äldre, så passa på nu när de olika värdebeskeden trillar ner i brevlådan att gå in i rådgivningstjänsten och se om du behöver ändra något. Det kan också vara läge att gå in på minpension.se där finns ju som bekant i princip alla dina pensionsdelar, och där får du helheten.

Då kommer kuvertet kommer till din brevlåda
14-17 mars Stockholm
15-21 mars Kalmar, Östergötland, Gotland, Södermanland, Värmland och Örebro
21-24 mars Västra Götaland
23-29 mars Västernorrland, Västerbotten, Norrbotten, Västmanland, Uppsala, Gävleborg och Jämtland
28-31 mars Skåne, Halland, Jönköping, Kronoberg och Blekinge