På självaste Luciadagen får vi nya friska pengar på våra premiepensionskonton. Det är pengar som vi tjänade in under 2010 och den som får mest får nästan 9 600 kronor.
Pengarna placeras i de fonder du valde sist och enligt samma fördelning. Under perioden 9 december till 14 december pågår fondhandeln vilket innebär att det inte går att göra några egna fondbyten.
Passa på att utnyttja detta gyllene tillfälle att ägna lite tid åt framtiden och kolla in premiepensionen. Att logga in på pensionsmyndigheten är plättlätt! Där ser du vilka fonder dina pengar är placerade i och hur fördelningen ser ut. Är du nöjd behöver du inte göra något utan kan konstatera att allting ser ut som det ska. Känner du däremot för en justering men är lite osäker på vad du ska göra, kan ett besök i rådgivningstjänsten lösa problemet.
På Pensionsmyndighetens hemsida finns mer information om vad som händer de närmaste dagarna, och hur ditt konto påverkas.
Lämna en kommentar