Alla gillar att få löneförhöjning, men det är inte direkt plättlätt att få till så mycket så att man är helt nöjd. Den anställde vill ofta ha mer än det arbetsgivaren erbjuder och i en förhandling blir det ofta en kompromiss som båda kan vara hyggligt nöjda med.
När det handlar om tjänstepensionsförhöjning däremot behövs som regel ingen förhandling, där kan man bestämma helt själv om man vill få högre pension eller inte.
Det kan ju naturligtvis låta provocerande att jag säger så, med tanke på hur svårt det är att hitta den optimala placeringen till det bästa priset.
Men det behöver faktiskt inte vara själva placeringen som är nyckeln till framgång. Det här är något som jag tjatar om regelbundet men det tål att upprepas – det går att höja pensionen rejält på ett betydligt enklare sätt, genom att ta bort onödiga efterlevandeskydd.
Börja med att kolla om du har efterlevandeskydd i din tjänstepension, det ser du enkelt i ditt röda kuvert som du antagligen får från Collectum vilken dag som helst.
Har du återbetalningskydd och/eller familjeskydd så ta dig en ordentlig funderare, gärna med din partner, om skyddet/skydden verkligen behövs. Om ni kommer fram till att ni behöver skydda familjens ekonomi vid dödsfall, då är det dags att diskutera vem i familjen som ska ha skyddet – är det du, din partner eller kanske båda.
Att ta bort ett skydd är som regel enkelt, att lägga till ett kan kräva en enkel hälsodeklaration. Valet gör du via Collectums hemsida och där kan du också läsa mer om efterlevandeskydd.
Behöver du hjälp i ditt funderande kan rådgivningstjänsten ge dig en hjälpande hand.
Lämna en kommentar