Nordea har precis presenterat en undersökning där man frågat människor i åldern 50 till 80 år om hur man ser på livet som pensionär. Det visar sig att närmare fyra av tio känner oro för att pensionen inte ska räcka till.
Det är naturligtvis tråkigt om människor känner ekonomisk oro inför sin pensionering, men ett sätt att råda bot på oron är att spara pengar under yrkeslivet, vilket många också gjort. Därför känns det rätt rimligt att nästan hälften av de tillfrågade kommer att dryga ut pensionen med sina sparpengar – det går ju som bekant inte att ta med sig penningar dit vi alla så småningom ska vandra.
I en rapport som PTK tog fram för några år sedan visar att kvinnornas andel av männens pension uppgår till cirka 70 procent. Det hänger naturligtvis ihop med det faktum att vi kvinnor jobbar deltid tre gånger så ofta som våra män, vilket bland annat bidrar till att vi i genomsnitt bara har 76 procent av männens bruttolön. Tacka fasen för att det är svårt att spara ihop till lika stort kapital som männen, som enligt undersökningen har dubbelt så stort sparkapital som kvinnorna.
Men det går att förbättra pensionen med relativt små medel, till exempel genom att ta bort onödiga efterlevandeskydd i tjänstepensionen. När ungarna är stora och klarar sig själva och den eventuella maken sitter med dubbla sparkapitalet och dessutom en bra pension, kan det verkligen vara dags att tänka på dig själv. Med ett pennstreck kan du höja din tjänstepension med tusenlappar!
Ett tips är att besöka konsumenternas Försäkringsbyrå där du kan göra egna beräkningar vad gäller efterlevandeskydd och se vilka summor det handlar om. Är du osäker på hur du ska göra så kan PTK Rådgivningstjänst ge besked.
Trevlig helg!
Lämna en kommentar