Det är visserligen avkopplande att vara ledig men det är ändå skönt att vara tillbaka i de vanliga gängorna igen. Med tre ungdomar i familjen blir vanorna väldigt förändrade under dessa veckor, milt sagt. :-)
Under mellandagarna står ju som bekant reorna som spön i backen, det går knappt att gå utanför dörren innan man befinner sig i en slags kollektiv kö som leder in i någon affär. Jag läste någonstans att julhandeln slog rekord igen. Enligt prognosen skulle vi totalt spendera 66 miljarder kronor under december månad, vilket innebär nästan 7 000 kronor per person, men mellandagsrean kan banne mig inte ligga långt efter.
Vi är alltså beredda att trängas, svettas och stå i timslånga köer för att eventuellt kunna köpa produkter till ett förhoppningsvis lägre pris.
Med det i åtanke är det intressant att läsa Collectums pressmeddelande, där man hänvisar till en kommande rapport som säger att privatanställda tjänstemän betalar 4,7 miljarder i onödigt höga avgifter för sitt tjänstepensionssparande.
Mitt bästa tips till dig som vill fynda bra produkter till bra priser utan att trängas i överfulla butiker, är att fundera på om du ska flytta dina tjänstepensionspengar. Använd Collectums flyttkompass och kolla hur mycket just du kan tjäna på att flytta dina pengar.
Hej Anna !
God fortsättning på 2013
Tänk om vi kunde flertalet av personer som gjort val med onödigt höga avgifter att göra nya val så snart som möjligt,
nu blir konsekvensen att de kastar bort dessa pengar till förmedlare/fondförsäkringsbolag istället för att behålla dessa själv.
Mvh Owe